فهرست مطالب

دیدگاه های شما
نظرات خود در رابطه با این بروکر را به ما بگویید

انواع بروکر فارکس

انواع بروکر فارکس

انواع بروکر فارکس

مطالبی که بهتر است قبل از مطالعه این درست بخوانید:

• آشنایی با بروکرها
• آشنایی با اسپرد و کمیسیون در فارکس
• آشنایی با پلتفرم معاملاتی

 

بعد از مطالعه این درس شما:

• با مفهوم بروکر فارکس و انواع آن آشنا می‌شوید.
• یاد می‌گیرید چگونه بروکر فارکس مناسب خود را انتخاب کنید.

مقدمه انواع بروکر فارکس

قبل از اینکه حساب معاملاتی فارکس خود را باز کنید باید بین انواع بروکرهایی که وجود دارند یکی را برای انجام معاملات خود انتخاب کنید. این تصمیم بسیار مهم است؛ زیرا نوع بروکر فارکسی که انتخاب می‌کنید، می‌تواند بر کیفیت خدماتی که دریافت می‌کنید و کارمزد تراکنش و اسپرد دریافتی شما تأثیر بگذارد. بروکرهای فارکس انواع مختلفی دارند که به دو نوع اصلی بروکرهای میز معاملات (DD) یا مارکت میکر (market maker) و بروکرهای بدون میز معاملاتی تقسیم می‌شوند. معامله‌گران باید بر اساس نیازها و خواسته‌های خود بروکر مناسب خود را انتخاب کنند؛ در این درس به انواع بروکر فارکس اشاره می‌کنیم تا راحت تر تصمیم بگیرید کدام بروکر می‌خواهید.

در این درس از مجموعه دروس آموزش فارکس، با هم یاد خواهیم گرفت که:

بروکر فارکس چیست
• انواع بروکر فارکس
• بروکرهای میز معاملات (DD) یا مارکت میکر (market maker)
• بروکرهای بدون میز معاملات

بروکر فارکس کیست؟

بروکر فارکس می‌تواند یک شخص یا شرکت باشد که در خرید و فروش جفت ارز، بستر مناسبی را برای معامله گران فراهم می‌کند. بازار فارکس جایی است که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در آن جفت ارزهای مختلف را معامله می‌کنند. مشتریان بروکرهای فارکس، معامله گران خردی محسوب می‌شوند که از پلتفرم‌های معاملاتی برای پیش‌بینی جهت حرکت ارز استفاده می‌نمایند. همچنین، این مشتریان می‌توانند شرکت‌های مالی بزرگی باشند که از طرف بانک‌های سرمایه گذاری یا دیگر معامله‌گران در بازار فارکس معامله می‌کنند. هر بروکر فقط بخشی از بازار ارز را اداره می‌کند. قبل از اینکه بروکر مورد نظر خود را انتخاب کنید و به سراغ معامله در بازار بروید باید با انواع بروکر در بازار فارکس آشنا شوید.

 

انواع بروکر فارکس

تصمیم‌گیری برای استفاده از انواع بروکرها هنگامی می‌تواند ممکن باشد که انواع مختلف آن‌ها را به همراه مزایا و معایب بشناسید. دانش، باعث قدرت می‌شود؛ بنابراین، اگر قصد دارید معامله‌گر قدرتمندی باشید که در انتخاب بروکر خود برای معاملات ارز عاقلانه عمل می‌کند، باید در این راستا دانش کافی داشته باشید. در ادامه دو نوع اصلی بروکر را با مزایا و معایب آن‌ها به شما معرفی می‌کنیم تا بهتر تصمیم‌گیری کنید. بروکرهای فارکس دو نوع هستند:

• بروکرهای میز معاملات (DD) یا مارکت میکر (market maker)
• بروکرهای بدون میز معاملات

بروکرهای میز معاملات (DD) یا مارکت میکر (market maker)

یکی از انواع بروکر فارکس، بروکر DD است. همان‌طور که از نام مارکت میکر مشخص است، این بروکر برای مشتریان خود بازار ایجاد می‌کند. بروکر میز معاملات یا بروکر DD بروکری است که از طریق اسپرد و تأمین نقدینگی برای مشتری خود درآمدزایی می‌کند. بروکری که بازار را برای مشتری ایجاد می‌کند، در ازای ارائه اسپرد مشخص و کم کردن هزینه تراکنش‌ها، هزینه‌ای را به عنوان کمیسیون دریافت می‌کند.

کسانی که توسط این نوع بروکر معاملات خود را انجام می‌دهند اجازه دیدن نرخ‌های واقعی بازار بین بانکی را ندارند؛ زیرا به دلیل رقابت شدید بین بروکرها نرخ‌های بازار بین بانکی بسیار به یکدیگر نزدیک هستند. یکی از خوبی‌های احتمالی که این بروکر دارد، این است که اگر مشکل غیرمنتظره‌ای رخ دهد، بروکر به تنهایی آن را حل می‌کند.

 

مزایای بروکر DD

این بروکر مزایای زیادی را برای مشتریان خود به همراه دارد اما از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

• اسپرد ثابت: شما اجازه مشاهده اسپرد تراکنش‌ها را دارید.
• انجام عملیات سریع: معاملات شما در سریعترین زمان ممکن و با همان شرایط و قیمتی که می‌خواهید، انجام می‌شوند.

معایب بروکر DD

بروکر DD یا مارکت میکر دو مشکل اساسی دارد:

• احتمال دارد معامله‌ای که انجام می‌شود با قیمت بازار بین بانکی متفاوت باشد و مشتری اطلاعی از آن نداشته باشد.
• اگر جدول معاملات به درستی مدیریت نشود، امکان ورشکستگی بروکر وجود دارد.

بروکرهای بدون میز معاملات

از اسم این بروکر می‌توان فهمید که هیچ میز معاملاتی ندارد و مشتری را مستقیماً به بازار بین بانکی متصل می‌کند. این بدان معنا است که بروکر بدون میز معاملات نمی‌تواند در طرف مقابل تراکنش‌های مشتری خود قرار بگیرد. این بروکر یکی از انواع بروکر فارکس است که فقط به عنوان یک واسطه بین مشتری و بازار بین بانکی عمل می‌کند. بروکرهای بدون میز معاملات یا به اختصار NDD، به عنوان پل سازان نمونه در بازار فارکس شناخته می‌شوند؛ زیرا بروکر NDD دو بخش معامله را به طوری به یکدیگر متصل می‌کند که در حالت عادی امکان پذیر نیست، بنابراین امکان ندارد بروکر تغییری در قیمت ایجاد کند.

 

 

تفاوت این بروکر با بروکر DD این است که اسپرد ارائه شده کمتر خواهد بود و ثابت نیست؛ اما در صورتی که بر اثر یک رویداد بزرگ اقتصادی نوسانات افزایش یابد، اسپرد نیز افزایش می‌ یابد. به طور کلی، بروکر NDD کمیسیونی را از مشتری دریافت می‌کند یا مقدار اسپرد پیشنهادی را افزایش می‌دهد تا سود کمی از هر معامله دریافت کند. بروکرهای بدون میز معاملات به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

بروکر STP

یکی از ویژگی‌های این بروکر این است که تأمین کنندگان نقدینگی را به طور مستقیم برای مشتریان خود می‌فرستند. این تأمین کنندگان کسانی هستند که به بازار بین بانکی دسترسی دارند.

بروکر stp

اکثر بروکرهای STP اسپرد شناور دارند؛ اما تعدادی از آن‌ها هستند که اسپرد ثابتی داشته باشند. مزیت این بروکر این است که نرخ بین بانکی یکسانی را ارائه می‌دهد و به سرمایه کمتری نیاز دارد. از معایب آن می‌توان به سوآپ و عدم آگاهی از اسپرد هنگام معامله اشاره کرد.

بروکر ECN

یکی دیگر از انواع بروکر فارکس بروکر ECN است. بروکرهای ECN به مشتریان خود اجازه می‌دهند با دیگر فعالان بازار که در شبکه ارتباطات الکترونیک (ECN) حضور دارند، ارتباط برقرار کنند. این فعالان شامل بانک‌ها، صندوق‌های تأمینی، معامله‌گران خرد و سایر بروکرها است که با ارائه بهترین نرخ‌های خرید و فروش با یکدیگر معامله می‌کنند. 

بروکر ecn

مشتریان ECN می‌توانند با دیدن عمق بازار میزان عرضه و تقاضا را از طریق قیمت‌ها تشخیص دهند. بروکرهای ECN به مشتریان خود اجازه نمی‌دهند قیمت خرید یا فروش را افزایش دهند؛ به همین دلیل کارمزد کمی می‌گیرند.

مزایای بروکر ECN

بروکرهای ECN مزایای قابل توجهی دارند:

• معاملات شما را ایمن می‌کنند، به طوری که سایر معامله گران به استراتژی معاملاتی شما دسترسی ندارند.
• بروکر ECN با شما معامله نمی‌کند.
• در معاملات تداوم وجود دارد.
• تأمین کننده نقدینگی را به طور مستقیم در اختیار مشتری قرار می‌دهند.

معایب بروکر ECN

از معایبی که بروکر ECN دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• معاملات هزینه بالایی دارند، زیرا بروکر در هر تراکنش کمیسیون دریافت می‌کند.
• عدم اطمینان، بروکرهای ECN زیادی وجود دارند؛ اما یافتن بهترین آن‌ها دشوار است.

سخن آخر انواع بروکر فارکس

معامله‌گران و سرمایه گذاران زیادی وجود دارند که دوست دارند در بازار فارکس معامله کنند. قبل از شروع معامله باید یکی از انواع بروکر فارکس را انتخاب کنید تا در انجام معاملات به شما کمک کنند. معامله‌گران باید دانش خود را درباره بروکرهای فارکس و انواع آن‌ها بیشتر کنند تا بتوانند بر اساس شرایط و خواسته‌های خود، مناسب ترین بروکر رو انتخاب کنند. به طور کلی، دو نوع بروکر میز معاملاتی و بدون میز معاملاتی داریم. شرایط و خواسته‌های خود را بررسی و بهترین بروکر را برای خود انتخاب کنید تا سود زیادی کسب نمایید.

تمرین‌های این درس:

• شما کدام بروکر را برای معاملات خود انتخاب می‌کنید؟ برای ما کامنت بگذارید.
• نظر خود را درباره بروکری که فکر می‌کنید مطمئن‌تر است برای ما بنویسید.

فهرست مطالب

دیدگاه های شما
نظرخود را درمورد این مطلب به اشتراک بگذارید

Leave a comment

 1. سلام و عرض ادب
  فرق instant و market execution چیه؟

  1. سلام هدی جان
   instant و market execution دو حالت اجرای دستور معاملات است. در market execution بروکر در نزدیکترین قیمت به قیمت فعلی بازار، معامله شما باز یا بسته می‌شود. در این دستور اجرایی ریکوت وجود ندارد.
   در Instant Execution بروکر معامله را دقیقا در قیمت درخواستی باز یا بسته میکند. در این نوع دستور اجرا در زمان نوسانات قیمت با پیغام ریکوت مواجه خواهید شد.
   ریکوت Requote به معنای اعلام مجدد نرخ در معامله است. که به دلیل تغییر نرخ، دیگر انجام معامله در نرخی که شما در آن دستور را ارسال کرده اید، امکان پذیر نیست. معمولادر زمان هایی که بازار تغییرات سریعی داشته یا مواقع اعلام اخبار مهم بیشتر این شرایط رخ می‌دهد.
   موفق باشید

جهت ارتباط با پشتیبانی به ای دی زیر پیام بدهید

شبکه اجتماعی تلگرام نیازمند تغییر ای پی میباشد

اشتراک گذاری

عضویت در خبرنامه ی بروکریاب

پلتفرم گیم تریدینگ

آکادمی آموزشی آترین

پلتفرم هوشمند بروکریاب

پلتفرم کاریابی و استخدام جابینچارت

تماس با ما

ایمیل پشتیبانی

پشتیبان تلگرام

پلتفرم گیم تریدینگ

آکادمی آموزشی آترین

پلتفرم هوشمند بروکریاب

پلتفرم کاریابی و استخدام جابینچارت