فهرست مطالب

دیدگاه های شما
نظرات خود در رابطه با این بروکر را به ما بگویید

معرفی 8 بهترین الگو تکنیکال به زبان ساده

معرفی 8 بهترین الگو تکنیکال به زبان ساده

مطالبی که بهتر است قبل از مطالعه این درس بخوانید:

• آشنایی با انواع تحلیل‌ها در فارکس
• آموزش قدم به قدم الگوی سر و شانه به زبان ساده + ویدئو
• معرفی کامل الگوی سقف و کف سه قلو [آموزش تصویری]
• الگوی پرچم چیست و تا چه حد کاربردی است؟ | آموزش تصویری الگوی پرچم

بعد از مطالعه این درس شما:

• با ۸ مورد از بهترین الگوهای موجود در تحلیل تکنیکال آشنا می‌شوید.
• می‌توانید از این الگوها در معاملات خود استفاده کنید.

الگوهای نموداری موجود در تحلیل تکنیکال نقش مهمی‌ در تجزیه و تحلیل نمودارهای قیمت دارند و اشنایی با ان ها یکی از مهم ترین بخش ها از اصطلاحات کاربردی فارکس است. تغییر یا ادامه روند حرکت نمودار قیمت توسط این الگوها مشخص می‌شود. با یادگیری این الگوهای نموداری، می‌توانید از انجام معامله در بازار سود ببرید. در اینجا به معرفی بهترین الگو تکنیکال که هر معامله‌گر باید هنگام معامله در بازار بداند، می‌پردازیم.

در این درس از مجموعه دروس آموزش فارکس، با هم یاد خواهیم گرفت که:

• الگوهای نموداری در تحلیل تکنیکال چیست؟
• چرا تجزیه و تحلیل الگوهای نموداری مهم است؟
• انواع الگوهای نموداری در تحلیل تکنیکال
• بهترین الگو تکنیکال

الگوهای نموداری در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوهای نموداری تصویری از بازار را نمایش می‌دهند. این تصویر گزارش کاملی از تمام معاملات انجام شده در بازار است. همچنین چارچوبی برای تجزیه و تحلیل نبرد بین خریداران و فروشندگان فراهم می‌کند. الگوهای نمودار می‌تواند به ما در تعیین اینکه چه کسی برنده نبرد است کمک کند. همچنین به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا بر اساس این پیش بینی، موقعیت خود را تعیین کنند. تحلیل الگوی نموداری می‌تواند برای پیش بینی‌های کوتاه مدت و حتی بلند مدت استفاده شود. الگوهای نموداری می‌تواند در بازه‌های ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه یا سالانه استفاده شود.

چرا تجزیه و تحلیل الگوهای نموداری مهم است؟

الگوهای نموداری یک راه عالی برای مشاهده اقدامات قیمتی که در طول یک دوره معاملاتی رخ می‌دهد هستند. الگوهای نموداری تمایل دارند بارها و بارها خود را تکرار کنند. این مورد به روانشناسی معامله‌گران کمک می‌کند. اگر بتوانید تشخیص زودهنگام این الگوها را بیاموزید، می‌توانید مزیت رقابتی بزرگی در بازار به دست آورید.

شناخت بهترین الگو تکنیکال در کنار توجه به حجم معاملات، سطوح حمایت و مقاومت، RSI، فیبوناچی و سایر اندیکاتورهای فنی، به پیش بینی ادامه روند حرکت نمودار قیمت کمک می‌کنند.

انواع الگوهای نموداری در تحلیل تکنیکال

الگوهای نموداری را می‌توان به سه دسته زیر طبقه بندی کرد:

الگوهای ادامه دار: این نوع الگوهای نموداری سیگنال‌ ادامه روند جاری را می‌دهند.

الگوهای بازگشتی: این نوع الگوهای نموداری سیگنال‌ معکوس شدن روند جاری را می‌دهند.

الگوهای دو طرفه: این نوع الگوهای نموداری، عدم قطعیت و نوسان بالا در بازار را نشان می‌دهند.

بهترین الگو تکنیکال

تعداد الگوهای نموداری که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار زیاد است. ما در اینجا به آموزش ۸ مورد می‌پردازیم.

1. سر و شانه
سر و شانه یک الگوی بازگشتی است که یک قله بزرگ در وسط و دو قله‌ کوچکتر در دو طرف آن قرار دارد. الگوی سر و شانه یکی از قابل اعتمادترین الگوهای نموداری بازگشتی در نظر گرفته می‌شود. این الگو زمانی شکل می‌گیرد که قیمت سهام به اوج خود می‌رسد و تا همان سطحی که از آنجا شروع به افزایش کرده بود، پایین می‌آید.

دوباره قیمت‌ها افزایش می‌یابد و یک قله بالاتر از آخرین پیک تشکیل می‌دهد و دوباره به اندازه پایه اصلی کاهش می‌یابد. قیمت‌ها دوباره افزایش می‌یابد تا قله سوم را تشکیل دهد. هنگامی ‌که قیمت‌ها خط پایه یا خط گردن را با حجم بالا بشکنند، نزول قیمت رخ می‌دهد.

این الگو ممکن است صعودی یا نزولی باشد. سر و شانه یک الگوی نزولی و سر و شانه معکوس که تصویر سر و شانه در آینه است، یک الگوی صعودی است. در شکل زیر هر دو الگو نمایش داده شده است. البته تقریبا هرگز الگو با این وضوح تشکیل نمی‌شود، بلکه ناهمواری‌هایی دارد.

بهترین الگو تکنیکال
بهترین الگو تکنیکال

 

2. سقف دو قلو
در این قسمت از آموزش بهترین الگو تکنیکال به معرفی سقف دو قلو می‌پردازیم. این الگو نیز یکی از الگوهای برگشتی نزولی است که معامله‌گران از آن بسیار استفاده می‌کنند. اگر قیمت به اوج خود برسد و سپس به سطح حمایت باز گردد، سپس یک بار دیگر اوج را ملاقات کند الگوی سقف دو قلو تشکیل می‌شود.

بهترین الگو تکنیکال
بهترین الگو تکنیکال

 

3. کف دو قلو
در مقابل سقف دو قلو، کف دو قلو هم داریم که یک الگوی صعودی است. در اینجا قیمت سهام یک اوج تشکیل می‌دهد و سپس به سطح مقاومت باز می‌گردد. سپس یک بار دیگر اوج را تشکیل می‌دهد. خط نارنجی در شکل زیر خط گردن نامیده می‌شود. گافی اوقات بعد از شکسته شدن خط گردن، نمودار قیمت یک بار دیگر آن را ملاقات می‌کند. این حرکت پولبک نام دارد و به الگو اعتبار می‌بخشد. ورود به بازار در زمان پولبک بسیار منطقی به نظر می‌رسد.

 بهترین الگو تکنیکال
بهترین الگو تکنیکال

4. فنجان و دسته

فنجان و دسته یک الگوی نموداری بازگشتی صعودی است که شبیه یک فنجان و دسته است که در آن فنجان به شکل U است و دسته دارای یک رانش جزئی به سمت پایین است. فنجان شبیه به الگوی نموداری پایین گرد و دسته شبیه به الگوی پرچم است. سمت راست الگو دارای حجم معاملات کم است که ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد.

 بهترین الگو تکنیکال
بهترین الگو تکنیکال

 

5. پایین گرد

این الگو به عنوان “پایین نعلبکی” نیز شناخته می‌شود و یک الگوی نمودارب بازگشتی طولانی مدت است. گرد شدن پایین نشان می‌دهد که سهام از یک روند نزولی به سمت یک روند صعودی در حال بازگشت است. شکل گیری آن ممکن است از چندین ماه تا یک سال طول بکشد. این الگو شباهت زیادی به فنجان و دسته دارد، تنها تفاوت آن عدم وجود دسته است.

 بهترین الگو تکنیکال
بهترین الگو تکنیکال

 

6. پرچم

نمونه بعدی در لیست بهترین الگو تکنیکال پرچم است. پرچم‌ها یک الگوی ادامه‌دار است که از به هم پیوستن دو خط که همگرا هستند تشکیل می‌شود. پرچم می‌تواند صعودی یا نزولی باشد. پرچم صعودی زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت سهام در یک زمان افزایش می‌یابد، در حالی که پرچم نزولی زمانی رخ می‌دهد که قیمت سهام در یک زمان کاهش می‌یابد. الگوی پرچم را می‌توان با استفاده از خطوط روند و اتصال قله‌ها و فرورفتگی‌ها ترسیم کرد. به محض شکست سطح حمایت یا مقاومت پرچم شاهد حرکت شدید قیمت هستیم.

 بهترین الگو تکنیکال
بهترین الگو تکنیکال

 

7.مثلث‌ متقارن

مثلث‌های متقارن می‌توانند الگوهای نموداری ادامه‌دار صعودی یا نزولی باشند که توسط دو خط روند که همگرا هستند ایجاد می‌شوند. این دو خط روند به قله‌ها و فرورفتگی‌ها می‌پیوندند و در جهت روند جاری رخ می‌دهند. تصویر زیر یک مثلث متقارن صعودی است. اگر روند نزولی باشد و سر مثلث با سمت پایین قرار بگیرد از آن به عنوان مثلث متقارن نزولی یاد می‌شود.

 بهترین الگو تکنیکال
بهترین الگو تکنیکال

 

۸. مثلث‌های صعودی و نزولی

الگوهای مثلث ادامه‌دار هستند. مثلث صعودی در یک روند صعودی و مثلث نزولی در یک روند نزولی ظاهر می‌شود. تصویر این دو الگو را می‌توانید در زیر ببینید. به جهت مثلث و ناهمواری‌های تشکیل شده در طول آن دقت کنید.

 بهترین الگو تکنیکال
بهترین الگو تکنیکال

تمرین‌های این درس:

• چند الگو تکنیکال را می‌شناسید؟ در کامنت بنویسید.
• چقدر در معاملات خود از الگوها استفاده می‌کنید؟
• آیا با استفاده از الگوهای نموداری به سود رسیده‌اید؟

فهرست مطالب

دیدگاه های شما
نظرخود را درمورد این مطلب به اشتراک بگذارید

Leave a comment

جهت ارتباط با پشتیبانی به ای دی زیر پیام بدهید

شبکه اجتماعی تلگرام نیازمند تغییر ای پی میباشد

اشتراک گذاری

عضویت در خبرنامه ی بروکریاب

پلتفرم گیم تریدینگ

آکادمی آموزشی آترین

پلتفرم هوشمند بروکریاب

پلتفرم کاریابی و استخدام جابینچارت

تماس با ما

ایمیل پشتیبانی

پشتیبان تلگرام

پلتفرم گیم تریدینگ

آکادمی آموزشی آترین

پلتفرم هوشمند بروکریاب

پلتفرم کاریابی و استخدام جابینچارت